Ђачки кутак

Европски дан језикаОШ Јован Цвијић

Поводом 26.септембра, Европског дана језика, ученици старијих разреда и наставници језика су у сарадњи са Тимом за друштвено-културне активности у школи и наставником ликовне културе организовали леп програм којим је промовисана културна и језичка разноликост у Европи, такође и дат подстицај на учење страних језика.
Публика је била у прилици да чује најважније занимљивости о припадности језичкој групи, пореклу, говорном подручју, броју говорника и другим одликама европских језика. Посебно је наглашено да се знањем језика олакшава повезивање са другима, руше се културни стереотипи, олакшава се проналажење посла. Учење језика помаже развоју толеранције и разумевања међу људима који припадају различитим језичким и културним срединама. Још је стара латинска пословица “Колико језика говориш, толико људи вредиш.” (Quot linguas calles, tot homines vales.) јасно говорила о важности познавања страних језика.
Шармантни водитељи су занимљивим дијалошким асоцијацијама најављивали различите државе. Последњи тачан одговор значио је и приказ заставе као симбола државе и излазак учесника програма на сцену.
Ученици су рецитовали, певали и плесали, причали, читали, казивали брзалице, глумили на руском, енглеском, чешком, македонском, немачком, украјинском, италијанском, француском, шпанском и словеначком језику.
Током програма одвијао се и занимљив квиз (препознавање држава на основу натписа у њиховим метрополама) којим је остварена интеракција са публиком, а најбољи учесници игре пригодно су награђени.
Програм је завршен песмом са циљем да би што више ученика подстакли на учење страних језика у школи и изван ње.

Полагањем венца на бисту испред школе уз кратку биографију Јовану Цвијићу.
Уобичајна школска приредба и праслава су изостале због тренутне епидемиолошке ситуације.

Обележена дечја недеља у периоду од 4. до 10. октобра, за школску 2021/2022.годину